Strona głównaMalarstwoGłówne rodzaje malarstwa. Czy znasz je wszystkie?

Główne rodzaje malarstwa. Czy znasz je wszystkie?

Malarstwo to jedna z najbardziej upowszechnionych sztuk plastycznych. Jeśli jesteś początkującym artystą, powinieneś poznać najpopularniejsze rodzaje malarstwa. Dzięki temu łatwiej będzie ci analizować wybrane dzieła i podjąć własny kierunek artystyczny. 

Akt – jeden z głównych tematów malarskich 

Akt, czyli przedstawienie nagiego ciała ludzkiego, nie bez powodu należy do ulubionych tematów malarzy. Artyści chcą przedstawić jego piękno i sensualność. W świecie malarstwa królują akty kobiece, jednak wśród wybitnych dzieł nie brakuje również obrazów przedstawiających ciało męskie. Co istotne, ten rodzaj sztuki uznawany jest za podstawę wykształcenia artystycznego, dlatego początkujący malarze – podobnie jak rzeźbiarze – często zaczynają właśnie od tworzenia aktów. Najsłynniejsze akty w malarstwie to miedzy innymi “Wenus z Urbino” Tycjana oraz “Narodziny Wenus” Sandro Botticelli’ego, gdzie naga postać stanowi część większej kompozycji. 

Portret, czyli przedstawienie wizerunku człowieka

Głównym tematem malarskim, tuż obok aktu, jest oczywiście portret. Jego celem jest przedstawienie postaci lub grupy osób. Obecnie portrety coraz częściej zastępuje fotografia, jednak wcale nie oznacza to, że artyści-malarze nie sięgają już po tę tematykę. Twórca może zdecydować się na przedstawienie całej sylwetki bądź jedynie popiersia czy samej twarzy osoby portretowanej. Dużą rolę odgrywa umiejętne operowanie światłem, a także perspektywa. Portret może wiernie oddawać wygląd danego człowieka bądź stanowić odzwierciedlenie wizji artysty, jak na przykład kubistyczne, zdeformowane wizerunki namalowane przez Pabla Picassa. Inne znane portrety to:

  • „Mona Lisa” Leonardo da Vinci,
  • „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci,
  • „Dziewczyna z perłą” Vermeer,
  • „Panny Dworskie” Diego Velazquez,
  • “Żydówka z pomarańczami” Aleksander Gierymski,
  • “Portret małżonków Arnolfinich” Jan van Eyck.

Pejzaż – malarstwo krajobrazowe 

Wymieniając najbardziej znane rodzaje malarstwa nie sposób pominąć pejzaży. Malarstwo krajobrazowe ma wielu zwolenników, a jego początki sięgają starożytnej sztuki greckiej. Artyści chętnie przedstawiają zarówno dziką naturę, jak i przestrzeń miejską. Przez stulecia na pejzażach królował realizm. Malarze starali się dokładnie odwzorować dane miejsce. Wraz z pojawieniem się impresjonizmu malarstwo krajobrazowe zaczęło bardziej koncentrować się na uchwyceniu nastroju niż rzeczywistego wyglądu. Kontrastowe barwy, zdeformowane formy i intensywne światłocienie to cechy charakterystyczne impresjonistycznych pejzaży.

Martwa natura – piękno udanej kompozycji

Jak sama nazwa wskazuje malarstwo podejmujące tematykę martwej natury przedstawia artystycznie ułożone przedmioty nieożywione. Przed przystąpieniem do tworzenia dzieła artysta układa kompozycję, którą następnie utrwali na obrazie. Najczęściej wykorzystywane są owoce, kwiaty oraz przedmioty codziennego użytku, które znajdują się w otoczeniu. Martwa natura może stanowić główny temat obrazu lub być jedynie częścią kompozycji. Czasem przedmioty nieożywione mają ukryte znaczenie symboliczne. Tak jest w wypadku słynnego dzieła Pietera Claesza, na którym to ludzka czaszka stanowi symbol przemijania. 

Malarstwo abstrakcyjne – zabawa formą i kolorem

Odmianą malarstwa, która powstała całkiem niedawno, bo na początku XX wieku, jest abstrakcja. Obrazy abstrakcyjne bywają trudne do zinterpretowania, ponieważ mają charakter bezprzedmiotowy. W opozycji do malarstwa figuratywnego nie przedstawiają realnych obiektów. Abstrakcjoniści pragnęli przełamać schematy, które nakładały na nich pozostałe rodzaje malarstwa. Prekursorem tej odmiany sztuki był rosyjski malarz Wassily Kandinsky. Dzieła abstrakcyjne są budowane za pomocą formy i barw. Wiele znanych obrazów bezprzedmiotowych ukazuje kształty geometryczne, jednak nie jest to regułą. Do najsłynniejszych abstrakcjonistów zaliczamy Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana oraz Robert Delaunaya. 

POWIĄZANE POSTY